برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه نت موسیقی را بخوانیم؟

آموزش نت خوانی موسیقی به زبان ساده

اگر شما هم قصد یادگیری ویولن یا هر ساز دیگری را دارید، ناچار به یادگیری خواندن نت موسیقی هم هستید. در واقع هر نوازنده ای باید بلد باشد که نت موسیقی را بخواند و این حقیقتی است که نمی توان منکر آن شد. من امروز می خواهم با زبان ساده به شما این را یاد بدهم که چگونه می توانید یک نت موسیقی را بخوانید.

نت موسیقی

نام نت ها

اول از همه، بهتر است این را بدانید که ما 7 نت اصلی داریم که هر کدام از آن ها به دو شکل هجایی (مانند دو، ر، می و …) و الفبایی (به شکل حروف انگلیسی) شناخته می شود. در ادامه می توانید نام هر کدام از نت ها به علاوه معادل الفبایی آن ها را ببینید.
دو: C
ر: D
می: E
فا: F
سل: G
لا: A
سی: B
البته این را هم خوب است بدانید که وسعت صداهای اصلی موسیقی، 60 صوت مختلف را در بر می گیرد. این بدین معنی است که وقتی ما یک بار از نت دو تا سی را می خوانیم، پس از نت سی (هفتمین نت) می توانیم دوباره نت ها را از اول (نت دو) بخوانیم و دوباره چرخه نت ها را ادامه دهیم و دوباره وقتی به نت آخر (نت سی) رسیدیم، دوباره از نت دو تا سی را بخوانیم. این چرخه تا جایی می تواند ادامه پیدا کند که اصوات موسیقی به پایان برسند.
یعنی نت های موسیقی بدین شکل هستند: دو، ر، می، فا، سل، لا، سی، دو، ر، می، فا، سل، لا، سی، دو، ر، می، فا، سل، لا، سی….

خط حامل 

مطمئنا شما هم تا به حال دیده اید که نت های موسیقی روی پنج خط موازی نوشته می شوند. به هر کدام از این خط های موسیقی، خط حامل گفته می شود. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید، این است که ما برای نوشتن یک سری از نت های موسیقی مجبوریم که از خط های کمکی (خط های کوچک موازی خط حامل) استفاده کنیم. این خط های کمکی می توانند بالای 5 خط حامل و یا پایین آن ها قرار بگیرند. نکته ای که باید بدانید، این است که نت ها می توانند روی هر کدام از این خطوط، بین هر دو تا از خطوط قرار بگیرند.

کلید

همان طور که گفته شد، ما یک سری خط حامل داریم تا بتوانیم نت ها را روی آن ها به نمایش بگذاریم. اما اینکه هر نت روی هر کدام از خط های حامل، دقیقا کدام نت است و با چه نامی خوانده می شود، مساله ای است که الان می خواهم آن را به شما آموزش دهم. نکته مهمی که باید در این باره بدانید، این است که در ابتدای خطوط حامل، یک کلید گذاشته می شود که ما بنا بر آن می توانیم نام نت های مختلف روی خط حامل را درک کنیم. در واقع این کلید مانند یک مبدا است که نام نت مبدا و بقیه نت ها را مشخص می کند. اجازه دهید این مساله را برایتان شفاف تر توضیح دهم. ما سه نوع کلید به نام های کلید سل، کلید فا و کلید دو داریم. این کلیدها هر کدامشان به صورت قراردادی روی یکی از خطوط حامل قرار می گیرند و به این شکل، نام نت واقع شده بر روی همان خط حامل را به نام خودشان در می آورند.

کلید موسیقی

نت خوانی کلید سل

کلید سل یک شکل دایره ای در وسطش دارد که به صورت قراردادی روی خط دوم از پایین قرار می گیرد. به این ترتیب نام نت تعبیه شده روی خط دوم از پایین، به نام “نت سل” شناخته شود. اگر شما هم قصد یادگیری ساز ویولن را دارید، باید شیوه نت خوانی کلید سل را یاد بگیرید. چراکه نت های ویولن با کلید سل نوشته می شوند.

نت خوانی کلید فا

حالا اگر ما به جای کلید سل از کلید فا استفاده کنیم، می بینیم که نقطه کلید فا روی سیم دوم از بالا قرار می گیرد و به این ترتیب، در نت نویسی کلید فا، نت واقع شده روی خط حامل دوم از بالا با نام فا شناخته می شود. اگر شما قصد یادگیری ساز پیانو را دارید، باید علاوه بر نت خوانی کلید سل با نت خوانی کلید فا نیز آشنایی داشته باشید. چراکه نت های پیانو به صورت دو خطه (با 10 خط حامل) نوشته می شوند. در واقع نت های مربوط به دست راست در پیانو با کلید سل و نت های مربوط به دست چپ در پیانو با کلید فا نوشته می شوند.

نت خوانی کلید دو

 در کلید دو نیز می بینیم که که قسمت وسطی سمبل کلید دو، روی خط حامل میانی (خط سوم از بالا و پایین) قرار می گیرد و این بدین معنی است که اگر سر کلید ما، کلید دو باشد؛ نام نتی که روی خط حامل میانی قرار می گیرد، نت دو می شود. البته خوب است این را هم بدانید که کلید دو می تواند روی هر کدام از خطوط حامل دیگر هم جای بگیرد و به این ترتیب جای نت مبدا یعنی نت دو را عوض کند. لازم به ذکر است که در نت نویسی ساز ویولا، کلید دو روی سیم سوم جای می گیرید.

نحوه خواندن نت ها با توجه به کلید

وقتی که در هرکدام از این شیوه های نت نویسی، نام نت مبدا مشخص شد، کافی است که بنا بر ترتیب نت های هفتگانه (دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) نام نت های بالایی و پایینی نت مبدا را مشخص کنید. یعنی اگر در اول خطوط حامل کلید سل را دیدید، کافی است که نام نت واقع شده بر روی خط دوم از پایین را سل بگذارید و نت های بالاتر از آن را به ترتیب نت های هفتگانه بخوانید. یعنی در کلید سل، نام نت های بالاتر از نت سل، به ترتیب نت های لا، سی، دو، ر، می، فا و سل خواهد بود. از آن طرف نت های پایین تر از نت سل (نت روی خط دوم از پایین) نیز به ترتیب نامگذاری خواهد شد. در شکل زیر می توانید نام نت ها را در هر کدام از کلیدهای سل، فا و دو ملاحظه کنید. گفتنی است که نت های قرار گرفته روی خطوط حامل کمکی (در قسمت بالایی یا پایین خطوط پنج گانه) نیز به همین ترتیب خوانده می شوند.
نت خوانی موسیقی

Open chat