برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

همه چیز درباره برچسب های انگشت گذاری ویولن

هر آنچه باید درباره برچسب های انگشت گذاری ویولن بدانید

 

یکی از بزرگترین دغدغه های هنرجویان ویولن این است که باید انگشت هایشان را کجای فینگربرد ویولن پایین بیاورند تا بتوانند نت های مختلف مثل نت سی، نت دو یا هر نت دیگری را روی سیم های مختلف ویولن بسازند. با اینکه انگشت گذاری ویولن دارای قاعده و قانون است و یک سری نقاط مرجع وجود دارند که شما با تکیه بر آن ها می توانید جای دقیق انگشت اول، دوم، سوم و چهارم را متوجه شوید، اما راهکار راحت تری هم برای یاد گرفتن انگشت گذاری ویولن وجود دارد و آن راه برچسب زدن بر روی فینگربرد ویولن است. اما سوال این است که آیا برچسب زدن ویولن کار درست یا غلطی است؟ چه مزایا و چه معایبی دارد و اصلا چگونه باید کار برچسب زدن انگشت گذاری ویولن را انجام داد. من امروز می خواهم به این سوالات پاسخ دهم. پس با من همراه باشید.

درباره تقویت مهارت نوازندگی ویولن

نکته ای که باید بدانید، این است که شما برای اینکه در نوازندگی ویولن تبحر لازم را کسب کنید، به دو پارامتر اصلی یعنی قوی شدن گوش موسیقیایی خود و تقویت حافظه عضلانی خود نیاز دارید. در واقع شما برای اینکه بتوانید در آینده نوازنده بسیار خوبی بشوید، باید حتما هم گوشتان با شما همراهی کند و بتواند فرق نت های فالش و غیر فالش (ژوست) را تشخیص دهد و هم اینکه انگشت هایتان به صورت ناخودآگاه جای درستشان را تشخیص دهند.

چرا برچسب های انگشت گذاری ویولن؟

حالا برای اینکه انگشتان به زبان ساده به جای درست خودشان روی فینگربرد ویولن عادت بکنند و حافظه عضلانی شما بتواند آن طور که باید تقویت شود، باید بتوانید به صورت مداوم و در یک بازه زمانی طولانی انگشت هایتان را در جای صحیح قرار دهید. به همین خاطر اگر برچسب های انگشت گذاری ویولن را روی فینگربرد بچسبانید، می توانید از این منظر به حافظه عضلانیتان کمک کنید تا بر طبق برچسب های انگشت گذاری ویولن جای درست انگشت گذاری را تشخیص دهد و با این کار از این مساله اطمینان حاصل کنید که تمریناتتان درست است و در طول هفته جای انگشت را درست انتخاب کرده اید. با این کار، به جایی می رسید که دیگر نیاز به برچسب های ویولن ندارید و خودتان به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به برچسب های انگشت گذاری ویولن، به صورت صحیح انگشت گذاری می کنید. اما به یک شرط! در ادامه آن شرط را هم به شما می گویم.

انگشت-گذاری-صحیح-ویولن-با-برچسب

شرط استفاده از برچسب های ویولن

همان طور که گفته شد، شما برای اینکه نوازنده بهتری شوید، به گوش قوی هم نیاز دارید. پس حتما باید علاوه بر اینکه با کمک برچسب های انگشت گذاری ویولن حافظه عضلانی خودتان را تقویت می کنید، گوشتان را هم تقویت کنید. برای این کار بهتر است که حتما به نقاط مرجع انگشت گذاری ویولن هم دقت کنید و حتما در حین اینکه انگشت هایتان را روی برچسب و در جای دقیق می گذارید، به صدای نت های صحیح هم گوش دهید و سعی کنید که صدای آن ها را هم به خاطر بسپارید تا از هر نظر مهارت هایتان برای نوازندگی ویولن رشد پیدا کنند.

نحوه زدن برچسب های انگشت گذاری ویولن

حالا سوال این است که چگونه می توان به شکل درست کار برچسب زدن انگشت گذاری ویولن را انجام داد. خوب است این را بدانید که برچسب های انگشت گذاری ویولن هم به صورت آماده به فروش می رسند و هم شما می توانید خودتان آن ها را درست کنید. کافی است که چسب کاغذی را به نوارهای خیلی باریک تقسیم کنید و بعد این کاری که می گویم را انجام دهید. اول باید سیم های خودتان را به صورت دقیق با مترونوم کوک کنید. بعد باید انگشت اولتان را روی سیم لا (سیم دوم) بگذارید و با مترونوم چک کنید که دقیقا صدای نت سی را بدهد. وقتی که جای نت سی را پیدا کردید، باید یکی از برچسب های باریک را از سمت خرک و از زیر سیم ها عبور دهید و در آنجا قرار دهید و دوباره چک کنید که جای برچسب درست هست یا نه. به همین ترتیب باید روی سیم لا جای انگشت دوم (نت دو و نت دو دیز)، جای انگشت سوم (ر) و جای انگشت چهارم (می) را هم پیدا کنید و در جای دقیق آن ها هم یک برچسب بچسبانید. به همین سادگی!

برچسب-انگشت-گذاری-ویولن

نکات مهم برچسب زدن ویولن

در آخر باید چند نکته مهم را درباره برچسب زدن ویولن به شما یادآوری کنم. اول اینکه قبل از اینکه برچسب هایتان را بر روی ویولن بزنید، مطمئن شوید که تمام سیم های ویولن شما کوک هستند. دوم اینکه حتما برچسب هایتان را تا آنجا که می توانید باریک ببرید تا دقیقا بدانید که انگشت هایتان را باید کجا قرار دهید. سوم اینکه وقتی برچسب مربوط به هر انگشت را به ویولن زدید، روی سیم های دیگر هم چک کنید و ببینید که آیا جای انگشت روی سیم های دیگر هم صحیح هست یا نه. چهارم اینکه حتما روی برچسب های کاغذی، در انتها یک نوار چسب شیشه ای بزنید تا برچسب های کاغذی در گذر زمان لیز نخورند و جایشان تغییر پیدا نکند. نکته آخر هم اینکه فقط به برچسب ها اکتفا نکنید و مدام در طول تمرین سعی کنید که گوشتان هم به صدای صحیح نت ها عادت کند.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
همه چیز درباره حافظه عضلانی در یادگیری ویولن
آسانترین راه برای کوک کردن ویولن با تیونر

Open chat