برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

بیوگرافی یوهانس برامس، موزیسین دوران رومانتیک

قصه زندگی یوهانس برامس

 

یوهانس برامس یک موزیسین معروف آلمانی بوده که از او به عنوان “مسیح موسیقی” یاد می کنند و در زمانه خودش عنوان “سرآمد استادان عصر” را به او داده اند. موزیسینی که قصه زندگی بسیار شنیدنی دارد و تاثیر بسیار مهمی در دنیای موسیقی گذاشته است. با من همراه باشید تا قصه زندگی و بیوگرافی یوهانس برامس به عنوان یکی از بهترین موزیسین های دوران رومانتیک را برایتان تعریف کنم.

بیوگرافی-یوهانس-برامس

یوهانس برامس در کودکی

یوهانس برامس در سال 1833 در شهر هامبورگ آلمان به دنیا آمده است. خانواده او وضع مالی چندان مناسبی نداشته اند و به همین دلیل هم یوهانس برامس مجبور بوده که سخت کار کند تا بتواند گذران زندگی کند. به همین خاطر یوهانس برامس مجبور بوده که هم به دنبال علایقش برود و آهنگسازی، نوازندگی پیانو و یادگیری تئوری موسیقی را دنبال کند و هم شب ها برای کسب درآمد به کافه ها برود و آنجا برای مهمانانی که سلیقه موسیقی متفاوتی داشتند، موسیقی رقص بنوازد.

یوهانس برامس در جوانی

اوضاع زندگی یوهانس برامس بسیار سخت و پیچیده می گذشته تا بالاخره در سن 20 سالگی موفق می شود که یک کنسرت را به صورت عمومی اجرا کند. در طول سفری که یوهانس برامس برای اجرای کنسرتش داشته، با یکی از بهترین و معروف ترین موزیسین های آن دوران یعنی روبرت شومان آشنا می شود و این آشنایی ورق زندگی یوهانس برامس را بر می گرداند. از اینجا به بعد است که یوهانس برامس پیشرفت می کند و با وجود آشنایی با شومان به صورت جدی در دنیا شناخته می شود.

آشنایی یوهانس برامس با شومان

وقتی که یوهانس برامس با شومان آشنا می شود، یک روز به خانه شومان دعوت می شود و در خانه او شروع به نواختن یکی از سونات های پیانو خود با پیانو شومان می کند. وقتی که شومان نوازندگی او را می شنود، به قدری شگفت زده می شود که سریعا همسر خودش کلارا را صدا می زند تا او هم نوازندگی یوهانس برامس را بشوند. گفتنی است که کلارا خودش هم نوازنده پیانو بسیار محبوبی در آن دوران بوده است و او هم با دیدن تبحر بی حد و اندازه یوهانس برامس در نوازندگی پیانو شگفت زده می شود. همین باعث می شود که شومان در یک روزنامه معروف یک مقاله درباره یوهانس برامس چاپ کند و از او به عنوان مسیح موسیقی یاد کند و راه را برای موفقیت یوهانس برامس باز کند. از همه جالب تر اینکه شومان به برامس اجازه داد تا از کتابخانه شخصی او استفاده کند و بدین شکل با موزیسین های قدیمی آشنا شود و به آثار آن ها توجه کند. نکته اینجاست که در آن زمان آهنگسازها و موزیسین های دیگر آثار موزیسین های قدیمی را رد می کردند و فقط به موسیقی عصر خودشان و موسیقی جدید توجه داشتند. شاید بتوان گفت همین مساله هم باعث متفاوت شدن آثار هنری یوهانس برامس با موزیسین های هم عصر خودش شده است.

زندگی خصوصی یوهانس برامس

همان طور که گفته شد شومان نقش بسیار مهمی در موفقیت یوهانس برامس داشته، اما بعد از گذشت 4 ماه از آشناییش با یوهانس برامس به دلیل مشکلات عصبی خودش در آسایشگاه روانی بستری می شود. در دوران بیماری شومان، همسر او یعنی کلارا برای بزرگ کردن 7 فرزندشان با مشکلات عدیده ای رو به رو می شود و مجبور می شود که با برگزاری کنسرت های متعدد، به نوعی گذران زندگی کند و پولی که به آن برای بزرگ کردن 7 فرزندش نیاز داشته را از این راه کسب کند. به همین دلیل از بوهانس برامس می خواهد که در خانه او و شومان مستقر شود تا از این 7 فرزند مراقبت کند و در زمان نبود کلارا مواظب بچه ها شود. به همین خاطر یوهانس برامس مجبور می شود که 2 سال در خانه شومان و همسرش یعنی کلارا اقامت کند و در این میان شیفته همسر شومان یعنی کلارا می شود. در این بحبوحه آشفتگی های ذهنی زیادی پیدا می کند و مدام در میان احساسی که به کلارا داشته و احساس وفاداری که به شومان به خاطر کمک هایش احساس می کرده، تقلا می کند و درگیری های ذهنی زیادی پیدا می کند. اتفاقا این درگیری های ذهنی را به خوبی می توان در آثار هنری یوهانس برامس که در آن دوران ساخته، به خوبی دید. اوضاع به همین منوالی پیش می رود تا اینکه شومان از دنیا می رود. اما با اینکه شومان از دنیا می رود و آن ها عملا می توانند با هم ازدواج کنند، هیچ وقت با هم ازدواج نمی کنند و از هم جدا می شوند.

یوهانس-برامس

زندگی هنری یوهانس برامس

جالب است بدانید که یوهانس برامس بعد از جدایی از کلارا راهی وین می شود و آنجا مشغول رهبری گروه موسیقی وین می شود. در این دوران شروع به اجرای آثار فراموش شده موزیسین های بزرگ مثل باخ، موتسارت و هندل می کند و هنردوستان را با این شاهکارهای فراموش شده آشنا می کند. در واقع باید بگویم که یوهانس برامس علاقه شدیدی به مطالعه و البته گردآوری آثار موسیقی موزیسین های قدیمی داشته و از این نظر کمک زیادی به فراموش نشدن آثار موسیقی متعددی از موزیسین های مختلف کرده است. گذشته از این ها، نکته جالبی که درباره زندگی هنری یوهانس برامس وجود داشته، این بوده که این موزیسین وسواس زیادی در تولید آثار موسیقی داشته و مدام آثارش را مورد بررسی قرار می داده و نظر همه را درباره ساخته های خودش می پرسیده است. این مساله تا حدی برای یوهانس برامس جدی بوده که مثلا سمفونی اولش را در طول 20 سال ساخته است و بعد از 20 سال تلاش توانسته آن را در سن 43 سالگی به پایان برساند.

مرگ یوهانس برامس

یوهانس برامس به طور مرتب در طول زندگی مشغول آهنگسازی و ساخت شاهکارهای موسیقی مختلف بوده تا اینکه وقتی به سن 63 سالگی می رسد، معشوقه اش یعنی کلارا که در گذشته همسر شومان بوده بیمار می شود و از دنیا می رود. او به قدری از مرگ کلارا ناراحت می شود که یک قطعه به نام چهار آواز جدی برایش می سازد که دقیقا ناراحتی و اندوهی که یوهانس برامس از مرگ کلارا داشته، در آن احساس می شود. در آخر هم از غم فقدان کلارا یک سال بعد یعنی در سن 64 سالگی در سال 1897 میلادی از دنیا می رود و این دنیا را با شاهکارهای موسیقی متعددی که خلق کرده، تنها می گذارد.

Open chat