برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

تعداد ساعات تمرین ویولن مهمتر است یا کیفیت آن؟

در تمرین ویولن کمیت مهمتر است یا کیفیت؟

در مطلب چند ساعت تمرین ویولن در روز کافی است، در مورد اینکه برای اینکه به یک نوازنده خوب تبدیل شویم به چقدر تمرین نیاز داریم، صحبت کردیم. اما مساله دیگری که باید در موردش صحبت کنیم، این است که واقعا تعداد ساعات تمرین ویولن مهمتر است یا کیفیت تمرین اهمیت بیشتری دارد؟ در واقع سوال این است که آیا واقعا هرچقدر بیشتر ویولن تمرین کنیم، موفق تر می شویم؟ من امروز می خواهم در مورد این مساله با شما صحبت کنم.

کمیت تمرین ویولن یا کیفیت آن؟

اول از همه و قبل از اینکه به ادامه مطلب برسیم، می خواهم این را به شما بگویم که واقعا بالا بودن کیفیت تمرین ویولن مثل کیفیت هر تمرین دیگری برای کسب هر مهارت دیگری مهمتر از کمیت آن و در واقع تعداد ساعات تمرین است. اما این جمله نباید خیال شما را از این بابت راحت کند که اصلا تعداد ساعات تمرین مهم نیست و نیازی نیست که بیشتر برای یادگیری ویولن تلاش کنید. این یعنی تعداد ساعات تمرین هم می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی پیشرفت شما در نوازندگی ویولن بگذارد و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، باید این را عنوان کنیم که هم کیفیت تمرین و هم کمیت تمرین می تواند در کنار هم باعث پیشرفت شما می شوند.

کیفیت-تمرین-ویولن

راهکار پیشرفت کردن در ویولن

حالا سوال این است که بالاخره چگونه می توان در نوازندگی ویولن پیشرفت قابل توجهی کرد؟ اگر سوال شما این است، باید به شما بگویم که مسلم است که دو ساعت تمرین با کیفیت از پنج ساعت تمرین بی کیفیت بهتر است. اما از آن طرف مشخص است که اگر شما بتوانید هر دو یعنی هم کمیت بالا و هم کیفیت بالا را در کنار هم داشته باشید، آن وقت است که می توانید مطمتن باشید که پیشرفتتان را در بالاترین حد ممکن خواهید دید.
توصیه من به شما این است که در کنار اینکه زمان خوب و قابل قبولی را به تمرین ویولن اختصاص می دهید، سعی کنید که این تمرین کیفیت بالایی هم داشته باشد. همان طور که در مطلب مربوط به تعداد ساعات کافی برای تمرین ویولن صحبت کردیم، بهتر است که شما به صورت میانگین بین 2 تا 5 ساعت را به تمرین ویولن اختصاص دهید و نباید تا جای ممکن به تمرین زیر 2 ساعت اکتفا کنید. اما نکته اینجاست که باید در تمامی طول این ساعات با حواس کاملا جمع تمرین کنید و اجازه ندهید که کیفیت تمرینتان کاهش پیدا کند.

راهکار بالا نگه داشتن کیفیت تمرین

حالا شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه می توانید کیفیت تمرینتان را در تمامی ساعات تمرینتان حفظ کنید؟ من در اینجا می خواهم چند نکته اصلی را به شما یادآور شوم. اول اینکه سعی کنید هر ساعت یا هر یک ساعت و نیم یک بار، بسته به شرایطی که دارید، چند دقیقه استراحت کنید تا دوباره ذهنتان آماده شود. بهتر است که وقتی احساس خستگی می کنید، دست از تمرین بکشید و دوباره بعد از استراحت چند دقیقه با ذهن و جسمی آماده تر به ادامه تمرین بپردازید.

تمرین-ویولن-در-خانه
نکته دیگر اینکه سعی کنید در یک محیط آرام تمرین کنید و سعی کنید که درصد حواس پرتی خودتان را به حداقل برسانید. مثلا اگر فکر می کنید که گوشی تلفن همراه، صدای تلویزیون یا حضور دیگر افراد می تواند حواس شما را پرت کند، بهتر است که شرایط را به گونه ای مهیا کنید که این موارد باعث حواس پرتیتان نشوند و بتوانید با تمرکز کامل تمرینتان را انجام دهید. در این صورت است که می توانید بیشترین نتیجه را از ساعات تمرینتان بگیرید.
در آخر باید بگویم که درست است که هم تعداد ساعت تمرین و هم کیفیت آن بر روی پیشرفت شما تاثیر دارند، اما اگر شرایط برای شما به گونه ای است که به هیچ عنوان نمی توانید ساعات تمرینتان را بیشتر کنید، باید به قدری کیفیت تمرینتان در همان ساعات مشخص را بالا ببرید تا بتوانید با همان تعداد ساعات تمرین بهترین نتیجه ممکن را بگیرید و با همان مقدار تمرین اشکالات نوازندگیتان را حل کنید.

 

Open chat