برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چند تکنیک مهم برای آرشه کشی بهتر در ویولن

نکات مهم برای آرشه کشی ویولن

این یک حقیقت مهم است که نحوه آرشه کشی تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت صدای نوازندگی ویولن دارد. در واقع اگر شما می خواهید یک صدای خوب و تمیز با ویولن خود ایجاد کنید و آهنگ های مورد نظرتان را با کیفیت بنوازید، باید حتما بر روی تکینک های آرشه کشی ویولن خود کار کنید. من امروز می خواهیم چند تا از مهمترین تکنیک های آرشه کشی را به شما یاد بدهم و به شما چند نکته مهم در این باره را یادآوری کنم.

آرشه را نرم در دستانتان بگیرید

اول از همه یادتان باشد که شما نباید هیچ فشار اضافه ای به آرشه وارد کنید. کافی است که دستانتان را به حالت خمیده و به شکل کاملا ریلکس به سمت پایین رها کنید و به همان شکل آرشه را از میان انگشتانتان رد کنید و آرشه را به همان شکل بگیرید. در واقع شما برای گرفتن آرشه در دستانتان نباید حالت عجیبی به انگشتانتان بدهید و نباید با انگشتانتان فشاری به آرشه وارد کنید. درست مثل زمانی که می خواهید یک شی یا یک وسیله را در دستانتان بگیرید و به آن فشاری وارد نمی کنید، آرشه را هم باید به همین شکل آرام و نرم در دستانتان بگیرید. یادتان باشد که انگشت های شما روی آرشه و علی الخصوص انگشت کوچکتان باید حالت گرد داشته باشد. ضمنا شما باید نهایت دقت را به خرج دهید تا کوچکترین تنشی با دستانتان به چوب آرشه وارد نشوید. 
آرشه ویولن

در یک لاین مستقیم آرشه کشی کنید

یکی از مهمترین تکنیک های آرشه کشی در ویولن مربوط به آرشی کشی مستقیم است. این را باید بگویم که همه هنرجویان ویولن می دانند که باید صاف و مستقیم آرشه کشی کنند، اما خیلی از آن ها حتی بعد از چندین و چند سال نوازندگی نمی توانند این کار را به شکل صحیحی انجام دهند. توصیه من به شما این است که جلوی آینه تمرین آرشه کشی را انجام دهید و حتما سعی کنید که آرشه به صورت مستقیم روی ویولن حرکت کند و نسبت به خرک ویولن زاویه پیدا نکند. برای این منظور باید مدام حواستان به نقطه تماسی که آرشه با سیم ویولن ایجاد کرده باشد تا این نقطه تماس جا به جا نشود و همه قسمت های آرشه در حین آرشه کشی همان نقطه تماس را با سیم داشته باشد. 

از مچ و انگشتانتان برای آرشه کشی استفاده کنید

استفاده از مچ و انگشتان در آرشه کشی یکی از سخت ترین تکنیک های نوازندگی ویولن است. یادتان باشد که آرشه کشی شما نباید حالت خشکی داشته باشد. بلکه باید از انگشتان و مچ خود در نرم ترین حالت ممکن برای آرشه کشی استفاده کنید. نکته اینجاست که رسیدن به این تکنیک در نوازندگی ویولن نیازمند صبر و حوصله زیادی است و شما باید حتما تمرینتان مربوط به آن را به صورت مداوم انجام دهید تا بهترین نتیجه را انجام دهید.

بر روی کیفیت تغییر آرشه خود کار کنید

یکی از تکینک های مهم آرشه کشی مربوط به وقتی است که می خواهید آرشه را از راست به چپ یا بالعکس تغییر دهید. شما باید در این زمان از مچ دست و انگشتان خود استفاده کنید تا این تغییر آرشه به شکل نرم انجام شود. در این صورت نوازندگی شما حرفه ای تر به نظر می رسد.

از انگشت اشاره خود برای وارد کردن فشار به آرشه استفاده کنید

نکته آخر اینکه شما به هیچ عنوان نباید با کل دست خود به آرشه فشار وارد کنید. بلکه اگر نیازی به وارد کردن فشار به آرشه بود، باید این کار را فقط و فقط با انگشت اشاره خود انجام دهید تا به آرشه تنش وارد نشود. در واقع وظیفه وارد کردن فشار بر روی آرشه به عهده انگشت اشاره است و شما نباید با هیچ کدام از انگشتان دیگرتان به آرشه فشار وارد کنید.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما هم جالب هستند:

آرشه کشی ویولن
Open chat