برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

حقایقی درباره سختی یادگیری ویولن

چرا می گویند ویولن سخت ترین ساز دنیاست؟

 

حتما این جملات را شما هم بارها و بارها شنیده اید که ویولن ساز خیلی سختی است، سختی یادگیری ویولن زیاد است و ویولن سخت تری ساز دنیاست. شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که مگر یادگیری ویولن چه فرقی با یادگیری سازهای دیگر دارد و ویولن چه دارد که این همه از سختی آن صحبت می کنند. من امروز می خواهم به این سوال شما پاسخ دهم و یک سری حقایق مهم را درباره سختی یادگیری ویولن به شما بگویم. البته این را باید در همین ابتدای مطلب به شما بگویم که نباید با خواندن این مطلب بترسید و از علاقه خود به ویولن دست بکشید. بلکه هدف از این مطلب این است که آگاهی بیشتری به شما درباره سختی یادگیری ویولن داده شود تا با ذهن آماده تری قدم در راه یادگیری ویولن بگذارید.

سختی یادگیری ویولن

بزرگترین سختی یادگیری ویولن، ساختن نت ها

شاید بتوان گفت که بزرگترین سختی یادگیری ویولن این است که شما باید نت ها را خودتان بسازید. در ویولن مثل پیانو خبری از کلاویه هایی نیست که شما بتوانید با فشردن آن ها نت های دو، ر، می یا هر نت دیگری را به صورت دقیق اجرا کنید. بلکه این شما هستید که باید نت ها را بسازید. اما این یعنی چه؟ در ادامه بیشتر برایتان توضیح می دهم.

یکی از سختی های یادگیری ویولن، عدم وجود فرت در ویولن

خیلی از سازها مثل گیتار، تار و سه تار فرت دارند. فرت همان خطوطی است که روی دسته های سازها مشخص شده تا نوازنده بداند که باید انگشت هایش را در کدام قسمت دسته ساز فرود بیاورد تا نت ها به صورت دقیق و بدون فالشی اجرا شوند. در حالی که ویولن هیچ فرتی ندارد. این یعنی شما هستید که باید بدانید دقیقا انگشت خود را کجای ویولن فرود بیاورید تا یک نت با فرکانس دقیق ایجاد شود.

یکی از مهمترین سختی های یادگیری ویولن، نیاز به گوش قوی

با توجه به مواردی که تا اینجای مطلب به آن ها اشاره کردم، باید بگویم که شما برای یادگیری ویولن به یک گوش قوی نیاز دارید. البته نباید درباره این موضوع ترسی به دلتان راه دهید، چراکه شما با آموزش و تمرین می توانید کم کم گوش خودتان را تقویت کنید تا بتوانید نت های فالش را از نت های ژوست و دقیق تشخیص دهید.

یکی از سختی های یادگیری ویولن، آرشه کشی

واقعیت این است که خیلی از هنرجویان ویولن حتی بعد از چندین و چند سال تمرین باز هم با آرشه کشی مشکل دارند. شما برای اینکه بتوانید یک صدای خوب از ویولن خود ایجاد کنید، باید بتوانید به خوبی آرشه کشی کنید. کنترل وزن و سرعت آرشه و ایجاد یک صدای تمیز و بی نقص توسط آرشه یکی از سختی هایی است که هنرجویان ویولن با آن درگیر هستند.

سختی دیگر یادگیری ویولن، هماهنگی دست راست با چپ

در نهایت اینکه یکی از سختی های یادگیری ویولن به این است که شما باید هماهنگی بی نقصی را بین دست راست و چپ خود ایجاد کنید. در واقع برای اینکه نوازنده خوبی شوید، باید بتوانید با تمرین و تکرار هماهنگی دست راست با دست چپ خود را بیشتر و بیشتر کنید تا بتوانید قطعات را به خوبی اجرا کنید.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:

چه کار کنیم که از تمرین ویولن خسته نشویم؟

چگونه و از کجا برای تمرین مداوم ویولن انگیزه پیدا کنیم؟

 

Open chat