برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

راهنمای استفاده از بالشتک ویولن

راهنمای استفاده از شولدر رست ویولن

بالشتک ویولن یکی از کاربردی ترین لوازم جانبی ویولن است. بالشتک ویولن که در زبان انگلیسی به آن شولدر رست می گویند، یک قطعه جانبی است که با دو گیره به صفحه پشتی ویولن نصب می شود و به نوازنده کمک می کند که راحت تر ویولن را در دست بگیرد و راحت تر نوازندگی ویولن را انجام دهد. من امروز می خواهم یک سری نکات کاربردی درباره استفاده از بالشتک ویولن به شما بگویم که مطمئنا برای شما مفید هستند. پس اگر در خرید بالشتک ویولن شک دارید و نمی دانید که باید از آن استفاده کنید یا نه، با من همراه باشید. اگر هم می خواهید طرز استفاده بالشتک ویولن را بدانید، باز هم این مطلب را از دست ندهید.

آیا همه باید از بالشتک ویولن استفاده کنند؟

احتمالا شما هم نوازنده های ویولن مطرحی را دیده باشید که بدون استفاده از بالشتک نوازندگی می کنند. در این صورت شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا بعضی از افراد با بالشتک و بعضی از افراد بدون بالشتک نوازندگی می کنند. شاید هم این سوال در ذهنتان شکل گرفته باشد که آیا نوازندگی ویولن با بالشتک بهتر است یا بدون آن؟
در این صورت باید به شما بگویم که اصولا داشتن بالشتک به راحت تر شدن نوازندگی شما کمک می کند و احتمال اینکه به خاطر نوازندگی دچار دردها شانه و گردن شوید را به حداقل می رساند. با این حساب بهتر است که حتما در شروع نوازندگی ویولن از بالشتک استفاده کنید و بعدها اگر به این نتیجه رسیدید که بدون بالشتک راحت تر هستید، آن را کنار بگذارید. هرچند که من این موضوع را به شما توصیه نمی کنم و برای سلامتی بدنتان به شما توصیه می کنم که تا همیشه از بالشتک ویولن استفاده کنید.

بالشتک-ویولن

چگونه باید از بالشتک ویولن استفاده کنیم؟

با اینکه بیشتر هنرجویان ویولن از بالشتک استفاده می کنند، اما خیلی از آن ها طرز صحیح استفاده از شولدر رست ویولن را نمی دانند و به درستی از آن استفاده نمی کنند. شما باید برای استفاده از بالشتک ویولن به چند نکته مهم دقت کنید.
اول اینکه بالشتک شما باید ارتفاعی داشته باشد که دقیقا قسمت شانه تا ناحیه فک شما را پوشش دهد و در نتیجه شما مجبور نشوید که برای گرفتن ویولن شانه خودتان را بالا بیاورید و یا گردنتان را به سمت پایین خم کنید. پس بهتر است که بالشتکی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد و شما بتوانید با توجه به ارتفاع گردن خودتان، ارتفاع بالشتکتان را کم یا زیاد کنید.

شولدر-رست-ویولن
نکته دیگر اینکه شما باید بالشتک را به گونه ای روی ویولن نصب کنید که دو قسمت گیره آن دقیقا رو به روی هم قرار بگیرند تا فرم قرارگیری بالشتک ویولن صحیح باشد.
نکته آخر اینکه سمت چپ بالشتک ویولن باید دقیقا روی شانه چپ شما قرار بگیرد و سمت راست آن باید قسمت بالای قفسه سینه شما را پوشش دهد. در واقع شما باید هر دو طرف بالشتک ویولن را به بدن خودتان تکیه بدهید و اجازه ندهید که یک سمت از بالشتک ویولن در هوا معلق باشد.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
چگونه بدون وارد کردن آسیب جسمانی به بدنمان ویولن تمرین کنیم؟
بهترین مارک کلیفون ویولن

Open chat