برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

زندگینامه کلارا شومان، یکی از بهترین موزیسین های زن دنیا

بیوگرافی کلارا ویک شومان

کلارا شومان به عنوان یکی از محبوب ترین و معروف ترین موزیسین های زن دنیا شناخته می شود. او یکی از تاثیرگذارترین موزیسین های زن دنیا تلقی می شود و هنوز که هنوزه بعد از گذشت حدودا دو سده از تولدش، از او به عنوان یک شگفتی یاد می شود. همان طور که احتمالا حدسش را زده اید، کلارا شومان همسر موزیسین معروف روبرت شومان است و با این حساب می توان از آن ها به عنوان یکی از بهترین زوج های موزیسین قرن 19 میلادی از آن ها یاد کرد. با من همراه باشید تا زندگینامه کلارا شومان را برایتان تعریف کنم.
کلارا-شومان

کلارا شومان در کودکی

کلارا شومان در سال 1819 در شهری به نام لایپزیگ در کشور آلمان متولد شد. هم پدر و مادر کلارا پیانیست بودند و به همین خاطر از همان سنین اولیه کودکی کلارا، به او درس پیانو دارند. پذر کلارا شومان رویای این را داشت که فرزندش یعنی کلارا به یک اعجوبه موسیقی تبدیل شود و باید بگویم که واقعا هم به رویایش رسید و واقعا دخترش را به یک شگفتی در دنیای موسیقی تبدیل کرد و  توانست او را به جایی برساند که از 12 سالگی در کشورهای مختلف اروپا کنسرت موسیقی برگزار کند.

کلارا شومان در بزرگسالی

کلارا شومان در حین اینکه نوازندگی پیانو و آهنگسازی انجام می داد و دختر بسیار موفقی در عرصه موسیقی بود، در سن 21 سالگی با یکی از برترین موزیسین های زمانه یعنی روبرت شومان ازدواج کرد. او بعد از ازدواج هم با اینکه صاحب 7 فرزند شد و مسئولیت بزرگ کردن آن 7 فرزند را داشت، اما با این حال کار نوازندگی و آهنگسازی را نیز به صورت جدی دنبال می کرد. 
کلارا-شومان-روبرت-شومان

زندگی شخصی کلارا شومان

همه چیز در زندگی کلارا شومان خوب بود تا اینکه یوهانس برامس یک موزیسین مطرح دیگر با خانواده شومان یعنی روبرت شومان و کلارا شومان آشنا شد. در آن دوره دوستی عمیقی بین این سه نفر شکل گرفت و در نتیجه این دوستی اوضاع زندگی هر سه آن ها تغییرات زیادی پیدا کرد. دقیقا در دورانی که این دوستی عمیق شده بود و روبرت شومان به یوهانس برامس برای پیشرفت در دنیای موسیقی کمک می کرد، روبرت شومان یعنی همسر کلارا شومان به خاطر بیماری روانی در تیمارستان بستری شد. از آن طرف یوهانس برامس در نبود روبرت شومان، برای کمک به کلارا شومان برای نگهداری از 7 فرزند او در خانه خانواده شومان ها مستقر شد و بعد از گذشت مدتی عاشق و دلباخته کلارا یعنی همسر دوستش روبرت شد. اما یوهانس برامس به خاطر وفاداری که نسبت به دوستش روبرت احساس می کرد، به خودش اجازه نداد به این علاقه بها بدهد و حتی بعد از اینکه روبرت از دنیا رفت، باز هم با کلارا شومان ازدواج نکرد.
کلارا-شومان-یوهانس-برامس

زندگی هنری کلارا شومان

کلارا شومان بیش از اینکه خودش را آهنگساز بداند، خودش را نوازنده پیانو می دانست و برای آهنگسازی اعتماد به نفس کمتری به نسبت نوازندگی داشت. در اصل او رسالت خودش را نوازندگی می دانست و نه آهنگسازی. به همین دلیل او فقط تا 36 سالگی به کار آهنگسازی مشغول بود و پس از آن تمام وقتش را فقط و فقط به نوازندگی اختصاص داد. شاید دلیل اینکه بعد از 36 سالگی، اعتماد به نفسش در آهنگسازی کم شد، این بود که در آن دوره و زمانه دید خوبی نسبت به آهنگسازان خانم وجود نداشت و همه آهنگسازی را کار مردانه می دانستند! شاید هم این کمبود اعتماد به نفس به این خاطر بود که کلارا خودش را با روبرت شومان همسرش و یوهانس برامس دوستش مقایسه می کرد و احساس می کرد که بهتر است وقت خود را به نوازندگی آثار این دو و موزیسین های دیگر دنیا اختصاص دهد تا اینکه خودش بخواهد آهنگسازی کند. اما واقعیت این است که کلارا شومان خودش هم آهنگساز بی نظیری بود و با اینکه خودش خیلی به این مساله اعتقادی نداشت، اما آثاری از او به جا مانده که می تواند سند این باشد که او در کار آهنگسازی نیز فوق العاده بوده است. از جمله آثار زیبای او می توان به سه رومانس برای ویولن و پیانو اشاره کرد که احساسات در آن ها موج می زند. 
کلارا-شومان-موزیسین

مرگ کلارا شومان

کلارا شومان در سال 1896 یعنی در سن 77 سالگی از دنیا رفته است. نکته مهمی که باید درباره زندگی و مرگ کلارا شومان بدانید، این است که او را تا مدت ها به عنوان یک نوازنده و همسر یک موزیسین معروف می شناختند. اما در قرن 20 که آثار او توسط نوازندگان مختلف اجرا شدند، به عنوان یک آهنگساز در دنیا مطرح شد و به عنوان یکی از بهترین و سرشناس ترین موزیسین های زن دنیا در دنیا مطرح شد.
در آخر باید این را به شما بگویم که کلارا شومان خدمت زیادی به مردم قرن 19 میلادی کرده است و در آن دوران با اجرای آثار ارزشمند موزیسین های قدیمی مثل باخ و موتسارت و همین طور اجرای آثار روبرت شومان و یوهانس برامس، تاثیر زیادی بر عوض شدن سلیقه موسیقیایی مردمان هم عصرش داشته است.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برایتان جالب هستند: 
Open chat