برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

بچه ها از چه سنی می توانند ویولن را یاد بگیرند؟

سن مناسب برای یادگیری ویولن

تقریبا همه والدین فکر می کنند که اگر کودکشان در سن کم یادگیری ویولن را آغاز کند، در آینده یک اعجوبه می شود. مسلما اگر شما هم نگاهی به فیلم های یوتیوب بیندازید و ببینید که چگونه کودکان نابغه سه چهار ساله ویولن می نوازند، به فکر می افتید که کودکتان را هرچه زودتر به کلاس ویولن بفرستید. اما واقعا چه سنی برای شروع یادگیری ویولن مناسب است؟ این سوالی است که باید حتما قبل از تصمیم نهایی برای ثبت نام کودکتان در کلاس ویولن جوابش را بدانید!به راستی سن مناسب برای یادگیری ویولن چه سنی است؟

کودکان از چه سنی می توانند یادگیری ویولن را آغاز کنند؟

بنا بر متد آموزش سوزوکی هر کودکی از سه سالگی می تواند ویولن را یاد بگیرد. حتی ویولن های کوچکی هم وجود دارد که برای یک کودک سه ساله مناسب باشد و ابعاد و اندازه اش با قد و قواره یک کودک سه ساله جور باشد. اما واقعیت چیست؟ آیا واقعا یک کودک سه ساله می تواند ویولن را خوب یاد بگیرد؟ این سوالی است که خیلی از والدین به دنبال جوابش هستند. واقعیت این است که شما برای اینکه ببینید کودکتان برای یادگیری ویولن به اندازه کافی بزرگ شده، باید به نکاتی بیش از سن شناسنامه ای او دقت کنید. چراکه ممکن است یک کودک در سن سه سالگی برای یادگیری ویولن آماده شود. اما یک کودک دیگر بتواند در سن پنج یا حتی شش سالگی یادگیری ویولن را آغاز کند. برای اینکه متوجه شوید کودک شما جزء کدام دسته است، بهتر است که به این چند سوالی که در ادامه به شما می گوییم، فکر کنید و ببینید که سن مناسب کودک شما برای یادگیری ویولن چه سنی است.

آیا کودک شما به ویولن علاقه دارد؟

مهمتر از اینکه شما کودکتان را به کلاس ویولن بفرستید، این است که کودکتان به انجام تمرین های کلاس ویولنش علاقه نشان بدهد. چراکه اگر یک کودک مدام به کلاس ویولن برود و خودش تمرین نکند، هیچ وقت به اندازه آن کودکان خردسال یوتیوب پیشرفت نمی کند! پس شما باید اول از همه ببینید که کودک شما به یادگیری ویولن علاقه نشان می دهد یا خیر! اصلا به این فکر کنید که ممکن است کودک شما با ساز دیگری مثل گیتار و یا پیانو راحت تر باشد! به شما توصیه می کنیم که از سنین کم برای کودکتان صدای موسیقی پخش کنید و سعی کنید که کم کم علایق او را متوجه شوید. حتی می توانید او را چند جلسه به کلاس های موسیقی ببرید و ببینید که کودکتان تا چه اندازه با معلم موسیقیش و یادگیری ویولن ارتباط برقرار می کند. به این فکر کنید که آیا کودکتان حاضر است که هر روز بین 20 تا 30 دقیقه به تمرین ویولن مشغول شود؟ درست است که پیدا کردن جواب این سوالات کمی سخت است، اما به هر حال شما باید جوابشان را بدانید تا مطمئن شوید که کودک شما در آینده به یادگیری ویولن ادامه می دهد.

آیا کودک شما می تواند تمرکز کند؟

بعضی از کودکان می توانند در سن 3 سالگی تمرکز کنند، اما بعضی دیگر ممکن است که تا سن 5 سالگی هیچ تمرکزی نداشته باشند و فقط به دنبال بازیگوشی باشند. حتی ممکن است که گروهی از کودکان در سنین بالاتر هم نتوانند تمرکز کافی داشته باشند. البته ذکر این نکته هم لازم است که تمرکز قابلیتی است که می تواند در گذر زمان ارتقا پیدا کند و مسلما اگر کودکتان در مسیر درست قرار بگیرد، رفته رفته تمرکزش بهتر هم می شود. خوشبختانه باید بگوییم که موسیقی می تواند ذهن کودک را نظم ببخشد و تمرکز او را بیشتر و بیشتر کند. اما به هر حال بهتر است که کودکتان یک تمرکز اولیه داشته باشد تا بتواند یادگیری ویولن را آغاز کند.

آیا کودک شما صبور است؟

یادگیری ویولن در ابتدا شاید خیلی رضایت بخش نباشد. واقعیت این است که یادگیری ویولن یک پروسه زمان بر است و زمان زیادی را می طلبد تا کودک شما بتواند خوب آرشه ویولن را دستش بگیرد و صدای خوبی از ساز ویولن تولید کند. در کنار این مساله، کودکتان باید کمی تئوری موسیقی را هم یاد بگیرد و روش نت خوانی را آموزش ببیند. ممکن است که یک یا حتی چندین ماه طول بکشد تا کودکتان بتواند مسائل اولیه درباره موسیقی و ویولن را یاد بگیرد. مسلما هر کودکی از اینکه در حال تولید صدا است، خوشش خواهد آمد، اما واقعیت این است که صدای ویولن در ابتدای کار خیلی صدای خوشایندی نیست و هر کسی باید صبر و حوصله داشته باشد تا از این مرحله عبور کند و به جایی برسد که صدای ویولنش گوش نواز شود. با این حساب، شما باید از خودتان بپرسید که کودک شما می تواند این چند ماه را صبر و حوصله به خرج بدهد تا به مراحل بهتری برای یادگیری ویولن برسد؟

با همه این اوصاف، باید بگوییم که سن مناسب برای شروع یادگیری سنی است که کودک از لحاظ ذهنی برای یادگیری یک مهارت آماده است. این سن ممکن است که برای هر کودکی متفاوت باشد. توصیه من به شما این است که برای ارزیابی درست کودکتان در این مورد از اساتید و معلمان ویولن کمک بگیرید. در نهایت این را به خاطر داشته باشید که حتما یک شخص نباید از سن سه، چهار یا پنج سالگی شروع به یادگیری ویولن کند تا در یادگیری این ساز پیشرفت کند. پس اگر کودک شما سن بیشتری دارد، نترسید و مطمئن باشید که کودک شما در هر سنی می تواند ویولن را خوب یاد بگیرد. حتی اگر خودتان هم می خواهید به عنوان یک فرد بزرگسال یادگیری ویولن را آغاز کنید، این را بدانید که می توانید از پس آن بر بیایید. یادتان باشد که هیچ سنی برای یادگیری ویولن دیر نیست!

Open chat