برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

علت های تغییر پوزیسیون دست چپ در ویولن

چه زمانی باید از پوزیسیون های بالاتر ویولن استفاده کنیم؟

اگر به تازگی در حال یادگیری پوزیسیون های 3، 2، 4 یا هر پوزیسیون دیگری در ویولن هستید، احتمالا برایتان این سوال پیش آمده باشد که چه زمانی و چرا باید پوزیسیون انگشت گذاری ویولن را تغییر دهید؟ شاید این سوال برایتان وجود داشته باشد که اصلا چرا ما باید پوزیسیون دست چپ در ویولن را تغییر دهیم. در این صورت بهتر است که این مطلب را مطالعه کنید تا با علت های تغییر پوزیسیون در ویولن آشنا شوید.

پوزیسیون ویولن

اجرای نتی زیرتر از نت سی روی سیم می

اولین موردی که باید مد نظر داشته باشید، این است که ما در پوزیسیون اول زیرترین نتی که داریم، نت سی است که با انگشت 4 گرفته می شود. هر چند شما می توانید با کشیدن بیشتر انگشت چهارم نت های بالاتر مثل نت دو روی سیم می را هم اجرا کنید. اما واقعیت این است که انگشت چهارم شما از یک حدی بیشتر کشیده نمی شود و اگر شما بخواهید نت هایی زیرتر از نت سی یا دو را اجرا کنید، مجبور می شوید که از پوزیسیون های بالاتر ویولن استفاده کنید.

ویبره دادن آسان تر در حین اجرای نت

ویبراسیون انگشت چهارم شما ممکن است که ضعیف باشد. در این صورت اگر احیانا بخواهید ویبره های عمیق تری برای اجرای نتی بدهید که همیشه با انگشت چهارم آن را اجرا می کنید، می توانید آن نت را با انگشت های دیگر در پوزیسیون های بالاتر اجرا کنید و در نتیجه راحت تر و با قدرت بیشتری آن نت را با ویبره اجرا کنید. مثلا فرض کنید که می خواهید نت سی را روی سیم می و با ویبراسیون اجرا کنید. در این صورت دو راهکار دارید. اولا اینکه نت سی را با انگشت چهارم روی سیم می بگیرید و سعی کنید که با انگشت چهارم ویبره بدهید. دوم اینکه آن را در پوزیسیون های دیگر مثل پوزیسیون دوم یا سوم با انگشت سوم یا دوم بگیرید و راحت تر با انگشت سوم یا دوم که انگشت های دقیق تری هستند، ویبره آن نت را انجام دهید.

نیاز داشتن به جنس صدای خاص یک سیم

این یک واقعیت است که هر کدام از سیم های ویولن کاراکتر خاص خودشان را دارند و مسلما اگر شما یک ملودی را کاملا روی سیم سل و با تغییر پوزیسیون اجرا کنید، حس متفاوتی با این دارد که همان ملودی را روی سیم های مختلف و فقط با پوزیسیون 1 بنوازید.

نیاز به صدای شیفتینگ و گلیساندو

گاهی اوقات اجرای یک قطعه خاص با شیفتینگ و تغییر حالت دستتان به پوزیسیون های بالاتر زیباتر می شود. چراکه شما می توانید گاهی اوقات انگشت خود را برای تغییر پوزیسیون به شکلی روی سیم بکشید که صدای شیفت کردن دستتان بیاید و در نتیجه می توانید در این حالت صدای خاصی را برای دادن لحن مورد نظرتان به آن قطعه، ایجاد کنید.

راحت تر شدن اجرای قطعه با تغییر پوزیسیون

گاهی اوقات اجرای یک قطعه با تغییر پوزیسیون راحت تر می شود. مثلا فرض کنید که شما می خواهید نت فا را با انگشت 1 روی سیم می اجرا کنید و بعد از آن باید نت سل را با انگشت سوم روی سیم ر بنوازید. در این صورت شاید انگشت گذاری و همین طور تعویض سیم برایتان سخت شود. در این صورت اگر به پوزیسیون سوم بروید، کار برایتان ساده تر می شود. در این صورت می توانید نت فا را با انگشت سوم روی سیم لا بگیرید و بعد نت سل را با انگشت اول روی سیم ر اجرا کنید.
به نظر شما در چه زمان های دیگری به تغییر پوزیسیون دست چپ ویولن نیاز پیدا می کنیم؟
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:

چگونه ریتم موسیقی را رعایت کنیم؟

گام موسیقی چیست و چرا باید آن را تمرین کنیم؟

 

Open chat