برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

یادگیری ویولن چند سال طول می کشد؟

مدت زمان یادگیری ویولن

هر کسی در هر سن و سالی می تواند ویولن را یاد بگیرد و این حقیقتی است که خیلی از افراد منکر آن می شوند! من این اطمینان را به شما می دهم که شما در هر سن و سالی می توانید یادگیری ویولن را آغاز کنید و با تمرین، پشتکار و انگیزه خوب در نواختن این ساز خوش صدا پیشرفت کنید. یک حقیقت دیگر نیز درباره یادگیری ویولن وجود دارد و آن حقیقت این است که افراد مختلف با سرعت های مختلف نواختن ویولن را فرا می گیرند. با این حساب خیلی سخت است که کسی بخواهد به شما بگوید یادگیری ویولن چند سال طول می کشد. اما سوالی که می توان به آن پاسخ داد، این است که یادگیری ویولن به طور میانگین چند سال طول می کشد؟

یادگیری ویولن چقدر سخت است؟

احتمالا شما هم شنیده اید که ویولن سخت ترین ساز دنیاست! شاید با شنیدن این جمله لحظه ای ترسیده باشید که آیا انتخاب ساز ویولن برای یادگیری انتخاب درستی است؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید به شما بگوییم که همه چیز در یادگیری ویولن بستگی به خودتان دارد! این شما هستید که می توانید یادگیری ویولن را برای خودتان به یک معضل تبدیل کنید و یا پروسه یادگیری آن را شیرین بدانید و با هر قدم پیشرفت انگیزه بیشتری کسب کنید. این را بهتر است بدانید که اینکه دقیقا شما با چه سرعتی ویولن را یاد خواهید گرفت، بستگی به این دارد که چقدر تمرین می کنید و چقدر به تمرین صحیح، با دقت و هدفمند اهمیت می دهید. نکته ای که باید درباره یادگیری ویولن بدانید این است که یادگیری ویولن یک مسیر طولانی دارد که شاید به اندازه یک عمر زندگی طول بکشد. در واقع یک موزیسین باید در هر زمانی و در هر مرتبه ای در حال یادگیری باشد. در واقع این را باید بدانید که یادگیری ویولن هیچ انتهایی ندارد و شما هر چقدر هم که در نواختن ویولن پیشرفت کنید، باز هم جای پیشرفت خواهید داشت. هرچقدر هم که در نواختن ویولن استاد شوید، باز هم تکنیک هایی برای یادگیری وجود دارد که می توانید در اجرای آن ها حرفه ای تر باشید. تازه اگر ویولن را خوب هم یاد بگیرید، احتمالا علاقه مند خواهید شد که سازهای جدیدی را امتحان کنید و این یکی از جذاب ترین پیامدهای یادگیری ویولن است. یادتان باشد که ویولن یکی از زیباترین نواهای دنیا را دارد و مسیر یادگیری ویولن یک مسیر شیرین است که شما در هر قدم از آن می توانید پیشرفت خودتان را احساس کنید و از پرورش هنر نوازندگی ویولن در وجودتان لذت ببرید.

مدت زمان یادگیری ویولن

اما با همه این حرف ها، بالاخره یادگیری ویولن چند سال طول می کشد؟

همان طور که گفته شد، دقیقا نمی توان به عنوان یک حکم کلی بیان کرد که یادگیری ویولن چقدر زمان می برد. شما باید این را در نظر داشته باشید که روش تدریس و مسیری که به شما برای یادگیری ویولن داده می شود و همین طور تمرین خودتان می تواند زمان یادگیری ویولن را برایتان کم یا زیاد کند.

شما در طی حدودا 3 تا 4 سال به شرط اینکه تمرین خوبی داشته باشید، می توانید تکنیک های مختلف ویولن را یاد بگیرید. اما نکته اینجاست که آموزش ویولن در اینجا به انتها نمی رسد و هرچه شما سال های بیشتری را به تکرار تمرین های تکنیکال ویولن ادامه دهید، بهتر می توانید از آن تکنیک ها استفاده کنید و در این صورت می توانید حرفه ای تر ویولن را بنوازید و قطعه های حرفه ای تری را هم بنوازید. به هر حال مسلم است که کیفیت نوازندگی کسی که 10 سال یا 20 سال را مشغول تمرین نوازندگی ویولن بوده با کیفیت نوازندگی کسی که فقط 3 یا 4 سال نوازندگی ویولن را انجام داده، متفاوت است و مسلما نوازنده اول می تواند قطعه های بیشتر و پیشرفته تری را با کیفیت بالاتری بنوازد. اینجاست که بحث هدف شما از یادگیری ویولن به میان می آید و شما باید ببینید که منظورتان از این سوال که یادگیری ویولن چقدر طول می کشد، دقیقا چیست. مثلا ممکن است که یک نفر فقط بخواهد در جمع های دوستانه یا حتی گروه های ارکستر کوچک ویولن بزند، در این صورت با همان 3 تا 4 سال تمرین می تواند به اهدافش برسد.  اما کسی که رویاهای بزرگتری در نوازندگی ویولن دارد، باید برای یک عمر مشغول یادگیری باشد و تا آخر عمر سعی کند که کیفیت نوازندگی خودش را بالا و بالاتر ببرد.

 

چقدر طول می کشد تا در نوازندگی ویولن حرفه ای شویم؟

 

اگر شما می خواهید تدریس ویولن انجام دهید و یا به فکر نوازندگی در ارکسترهای مطرح هستید، باید حداقل 10 سال را برای یادگیری ویولن در نظر داشته باشید. البته این عدد 10 به صورت میانگین ذکر شده و بسیارند کسانی که در بازه زمانی کمتر یا بیشتر از 10 سال به اهداف خود در زمینه موسیقی رسیده اند. اما به هر حال این یک واقعیت این است که تکنیک های ویولن خیلی گسترده هستند و شما هرچقدر بیشتر برای یادگیری ویولن زمان بگذارید، بیشتر در نواختن این ساز چوبی پیشرفت می کنید.  در نهایت بهتر است تاکید کنم که شاید شما بتوانید در چند سال اولیه تکنیک های یادگیری ویولن را کاملا یاد بگیرید، اما باید زمان بیشتری برای قوی شدن در نوازندگی ویولن در نظر بگیرید و برای رسیدن به اهدافتان کوشا و صبور باشید. این یعنی اگر شما هم هدف بزرگی از یادگیری ویولن دارید، باید این را بدانید که هدف های بزرگ آسان به دست نمی آیند و شما باید زمان و همت کافی برای دستیابی به هدف شیرینتان داشته باشید. 


Open chat