برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

منظور از حافظه عضلانی در یادگیری ویولن چیست

چگونه از حافظه عضلانی در یادگیری ویولن استفاده کنیم؟

 

حافظه عضلانی حافظه ای است که وجود آن می تواند به اندازه یک دنیا به ما نوازندگان ویولن کمک کند. البته به شرط اینکه دقیقا بدانیم منظور از حافظه عضلانی در یادگیری ویولن چیست و بلد باشیم از آن به نحو احسنت به نفع پیشرفت و یادگیری خودمان در نوازندگی ویولن استفاده کنیم. من امروز می خواهم درباره حافظه عضلانی در یادگیری ویولن با شما صحبت کنم و به شما بگویم که چگونه باید از این حافظه کمک بگیرید.

درباره یادگیری ویولن

نکته ای که مسلما شما هم می دانید، این است که ویولن سازی است که جای انگشت گذاری در آن مشخص نیست و همین مساله است که کار یادگیری ویولن را کمی دشوار کرده است. در واقع مشکل اینجاست که دقیقا معلوم نیست که کجای فینگردبرد ویولن باید انگشتمان را قرار دهیم تا نتی که مد نظرمان هست، ساخته شود و این مساله باعث می شود که هنرجویان در ابتدای کار کمی سردرگم شوند و حتی خیلی هایشان بترسند که هیچ وقت نتوانند به راحتی و بدون هیچ گونه کمکی انگشت گذاری دقیق را روی ویولن انجام دهند. اما جای امیدواری است که یک حافظه به نام حافظه عضلانی وجود دارد که به کمک ما می آید و اگر به آن اطمینان کنیم و از آن به درستی استفاده کنیم، می توانیم انگشت گذاری ویولن و در کل نوازندگی ویولن را خوب یاد بگیریم و در نواختن ویولن پیشرفت کنیم. اما سوال این است که این حافظه عضلانی دقیقا چیست؟

حافظه-عضلانی-ویولن

درباره حافظه عضلانی

نکته ای که باید بدانید، این است که مغز ما حرکاتی که شما به صورت مرتب انجام می دهید را به خاطر می سپارد. این یعنی اگر شما به اندازه کافی با دستتان یک حرکت مشخص را انجام دهید، حافظه عضلانی شما آن حرکت را به خاطر می سپارد و بعد از مدتی آن را به صورت ناخودآگاه و به صورت صحیح انجام می دهد. این یعنی اگر شما انگشت گذاری ویولن را بارها و بارها و به مدت زمان کافی تمرین کنید، بعد از مدتی می بینید که انگشت اول، دوم، سوم و همین طور انگشت چهارمتان در جای صحیح روی فینگربرد ویولن قرار می گیرد و نت ها درست اجرا می شوند. اما سوالی که در این جا پیش می آید، این است که چگونه باید از حافظه عضلانی کمک بگیریم؟

حافظه-عضلانی

کمک گرفتن از حافظه عضلانی

همان طور که گفته شد، حافظه عضلانی این طور کار می کند که حرکتی که بارها و بارها انجام شده را به خاطر می سپارد. با این حساب شما به شرطی می توانید به گونه ای صحیح از حافظه عضلانی خود استفاده کنید که یک حرکت مشخص را بارها و بارها تکرار کرده باشید. نه اینکه هر بار به شکلی متفاوت آن را انجام داده باشید. منظور من این است که وقتی در حال تمرین ویولن هستید، برای مثال همیشه انگشت چهارم را در جای صحیح خود قرار داده باشید تا با تکرار مداوم آن، حافظه عضلانی شما کار کند و بتواند جای درست انگشت چهارم را آنالیز کند و آن را قبول کند. پس مهم است که شما همیشه تمرین ویولن خود را به شکلی درست انجام دهید و با اشتباه گذاشتن مداوم انگشت چهارم خود در جاهای مختلف فینگربرد، باعث سردرگم شدن حافظه عضلانی خود نشوید! با این حساب تنها کاری که باید انجام دهید، این است که تمرینات نوازندگی خود را به صورت منظم و با اصول درست انجام دهید و تمرینات را به شکل صحیح تکرار کنید و مطمئن باشید که حافظه عضلانی شما یک روز به کمکتان می آید و تمام مشکلاتتان را در نوازندگی ویولن حل می کند. به همین سادگی!
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
راهکار تقویت کردن گوش موسیقیایی
تعداد ساعات تمرین ویولن مهمتر است یا کیفیت آن؟

Open chat