برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

نوازندگی ویولن با بالشتک بهتر است یا بدون آن؟

مزایا و معایب نوازندگی ویولن با بالشتک و بدون آن

 

یک دو دستگی در بین نوازندگان ویولن درباره استفاده از بالشتک یا عدم استفاده از آن وجود دارد. در حالی که بعضی از اساتید ویولن استفاده از بالشتک ویولن را اجباری می دانند، بعضی از اساتید استفاده از آن را توصیه نمی کنند. همین مساله باعث شده که خیلی از هنرجویان و حتی خیلی از نوازندگان حرفه ای ویولن مدام این سوال را در ذهن داشته باشند که بالاخره نوازندگی ویولن با بالشتک بهتر است یا بدون آن؟ واقعیت امر این است که هم نوازندگی ویولن با بالشتک و هم نوازندگی ویولن بدون بالشتک مزایا و معایبی دارند و هر کسی می تواند با داشتن آگاهی نسبت به این مزایا و معایب، خودش انتخاب کند که نوازندگی ویولن با بالشتک برایش بهتر است یا بدون آن. با من همراه باشید تا با هم مزایا و معایب استفاده از بالشتک ویولن و همین طور مزایا و معایب نوازندگی ویولن بدون بالشتک را بررسی کنیم تا تصمیم گیری در این زمینه برای شما راحت تر بشود.

مزایای نوازندگی ویولن با بالشتک

اولین مزیتی که نوازندگی ویولن با بالشتک دارد، این است که بالشتک ویولن احتمال درگیر شدن شما با دردهای گردن و شانه را کمتر می کند. در واقع بالشتک به شما کمک می کند که راحت تر و با حالت آسوده تری ویولن را نگهدارید و باعث می شود که فشار کمتری به گردن، ستون فقرات و شانه شما وارد شود. کاری که بالشتک ویولن می کند، این است که فضای بین گردن و شانه شما را پر می کند و شما مجبور نمی شوید که گردن خود را برای نگه داشتن ویولن خم کنید. ضمن اینکه به خاطر اینکه نگهداشتن ویولن با بالشتک برایتان راحت تر می شود، دست چپتان می تواند آزادانه حرکت کند و در نتیجه نوازندگی برایتان راحت تر می شود.

معایب نوازندگی ویولن با بالشتک

مهمترین مشکلی که نوازندگانی که از بالشتک ویولن استفاده می کنند با آن مواجه می شوند، این است که بالشتک مدام از ویولن جدا می شود و ممکن است که گاه و ناگاه روی زمین بیفتد. یکی دیگر از معایب نوازندگی ویولن با بالشتک این است که شما با داشتن بالشتک، آزادی کمتری برای تکان دادن گردن خود پیدا می کنید و مجبور می شوید که سر و شانه خود را در حین نوازندگی در یک حالت مشخص حفظ کنید و این شاید برای بعضی از نوازنده ها اذیت کننده باشد. البته همان طور که گفته شد، این مساله از یک سو یک مزیت هم محسوب می شود و باعث می شود که شانه و گردن شما در حالت درست تری حفظ شود و در نتیجه مبتلا به گردن درد نشوید. نکته دیگر اینکه خیلی از افرادی که نوازندگی ویولن با بالشتک را انتخاب می کنند، مدام در تقلا هستند که یک بالشتک مناسب برای استیل بدن خودشان پیدا کنند و مجبور هستند که مدام بالشتک خود را عوض کنند.

بالشتک-برای-ویولن

مزایای نوازندگی ویولن بدون بالشتک

مهمترین عاملی که بعضی از نوازندگان ویولن را تشویق می کند تا از بالشتک ویولن استفاده نکنند، این است که آن ها بدون بالشتک آزادی عمل بیشتری برای حرکت سر و گردن خود دارند و راحت تر می توانند احساسات خود را در حین نوازندگی ویولن نشان دهند. گذشته از این، مزیت دیگری که نوازندگی ویولن بدون بالشتک دارد، این است که شما بدون بالشتک ناچار می شوید که تعادل و انعطاف پذیری بدنتان را تقویت کنید و همین مساله باعث می شود که تکنیک های نوازندگیتان نیز به صورت ناخودآگاه بهتر شوند. علاوه بر این، مزیت دیگری که نوازندگی ویولن بدون بالشتک دارد، این است که صدای ویولن بدون بالشتک رساتر می شود. چراکه بعضی از بالشتک ها به خاطر جنس و مدلی که دارند، تا حدی صدای ویولن را می گیرند و این مساله باعث آزار بعضی از نوازندگان می شود.

معایب نوازندگی ویولن بدون بالشتک

اگر شما از بالشتک ویولن برای نوازندگی استفاده نکنید، باید ویولن را روی استخوان ترقوه خودتان قرار دهید. همین مساله باعث می شود که بعضی از نوازنده ها بدون بالشتک احساس راحتی نکنند و با دردهایی در ناحیه ترقوه رو به رو شوند. نکته دیگر اینکه اگر نوازنده ای عادت به نوازندگی با بالشتک داشته باشد و بعد تصمیم بگیرد که بدون بالشتک نوازندگی کند، با یک سری چالش ها رو به رو می شود و مجبور می شود که یک سری تکنیک های نوازندگی را دوباره از نو یاد بگیرد. چراکه تجربه نوازندگی ویولن بدون بالشتک کاملا با تجربه نوازندگی ویولن با بالشتک متفاوت است. اما از همه این ها که بگذریم، مهمترین مشکلی که نوازندگی ویولن بدون بالشتک دارد، این است که ریسک ایجاد دردهای شدید در ناحیه گردن و شانه برای این دسته از نوازندگان خیلی بیشتر از نوازندگانی است که از بالشتک استفاده می کنند.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
راهنمای استفاده از بالشتک ویولن
بهترین مارک سیم ویولن

 

Open chat