برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

همه چیز درباره سوردین ویولن

هر آنچه باید درباره سوردین ویولن بدانید

 

سوردین ویولن یک قطعه یا در واقع یک اکسسوری برای ویولن است که از آن برای کم کردن صدای ویولن استفاده می شود. احتمالا شما هم این را شنیده اید که بعضی از افراد برای کم کردن صدای ویولن خود از سوردین ویولن استفاده می کنند. اما سوال این است که سوردین ویولن چه شکلی دارد؟ آیا واقعا استفاده از سوردین ویولن کار درستی است؟ دقیقا برای چه استفاده می شود و چه انواعی دارد؟ اگر شما هم چنین سوالاتی دارید، با من همراه باشید و ادامه مطلب را از دست ندهید. من امروز می خواهیم شما را با سوردین ویولن آشنا کنم، کاربردهای مختلف آن را به شما معرفی کنم و چند نکته کاربردی درباره سوردین ویولن به شما بگویم. پس با من همراه باشید.

 

سوردین ویولن چیست؟

 

اول از همه باید این را بدانید که سوردین یک قطعه پلاستیکی، چوبی یا فلزی است که بر روی قسمت خرک ویولن نصب می شود و بدین شکل صدای خارج شده از ویولن را به حداقل ممکن می رساند. این سوردین ها ابعاد کوچکی دارند و معمولا کوچکتر از خرک ویولن هستند. لازم به ذکر است که بعضی از هنرجویان به جای استفاده از سوردین های آماده ویولن از روش های دیگری برای کم کردن صدای ویولن استفاده می کنند. مثلا بعضی از افراد از گیره لباس برای این منظور استفاده می کنند و با نصب گیره لباس روی خرک اقدام به کم کردن صدای ویولن می کنند.

کم-کردن-صدای-ویولن

 سوردین ویولن چه کاربردی دارد؟

 

همه خوب است این را بدانید که سوردین ویولن دو کاربری اصلی دارد. اول اینکه بعضی از هنرجویان ویولن از آن برای تمرین ویولن در آپارتمان استفاده می کنند تا هم بتوانند در هر ساعتی که برایشان ممکن بود، تمرینشان را انجام دهند و تمرینشان به خاطر صدای زیاد ویولن محدود به یک سری ساعات خاص نباشد و هم اینکه اطرافیانشان در زمان تمرینشان در آرامش بیشتری باشند. گذشته از این، کاربری دیگری که سوردین ویولن دارد، مخصوص به ارکسترها می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در بعضی از ارکسترها برای بعضی از ویولن های گروه از عمد از سوردین ویولن استفاده می شود تا جنس صدای ویولن یک تعداد خاص از ویولنیست های گروه تغییر پیدا کند. این یعنی سوردین ویولن فقط مخصوص تمرین نیست و گاها از آن برای اجراهای حرفه ای و به منظورهای خاص نیز استفاده می شود.

سوردین-ویولن

آیا استفاده از سوردین ویولن مضر است؟

 

سوال دیگری که احتمالا در ذهن شما در مورد استفاده از سوردین ویولن وجود داشته باشد، این است که آیا استفاده از سوردین ویولن خوب است؟ آیا استفاده از سوردین ویولن ضرری ندارد؟ در جواب به این سوال باید به شما بگویم که سوردین ویولن انواع مختلفی دارد که بعضی هایشان به ساز آسیب می رسانند. نکته ای که باید بدانید، این است که بعضی از سوردین ها روی خرک نصب می شوند و در مقابل بعضی هایشان با سیم های ویولن برخورد مستقیم دارند. اصولا توصیه من به شما این است که از سوردین هایی که با سیم ویولن برخورد دارند، تا جای ممکن استفاده نکنید. چراکه احتمال اینکه این سوردین ها به سیم ها و ویولنتان آسیب برسانند، بیشتر از آن دسته دیگر از سوردین هاست. 

از این مساله که بگذریم، باید به شما بگوییم که استفاده مکرر از سوردین ویولن برای گوش خود شما مضر است. در واقع باید بگویم که سوردین ویولن جنس صدای ویولن را تغییر می دهد و اگر شما مدام از آن استفاده کنید، شاید نتوانید گوش خود را آن طور که باید، در نوازندگی ویولن تقویت کنید. با همه این اوصاف، به شما توصیه می کنم که فقط در مواقع ضروری از سوردین ویولن استفاده کنید و استفاده از آن را همیشگی نکنید.

 

Open chat