برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

ویولن بهتر است یا ویولن سل؟

ویولن یاد بگیریم یا ویولن سل؟

از آنجایی که هر دو سازهای ویولن و ویولن سل جزء سازهای زهی هستند، بعضی از اوقات تصمیم گیری بین آن ها برای یادگیری برای افراد سخت می شود. اگر شما هم بین دو راهی یادگیری ساز ویولن یا ویولن سل هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را بخوانید تا راحت تر بتوانید یکی از این دو سازهای زهی را برای یادگیری و نواختن انتخاب کنید.

ویولن یا ویولن سل

به صدای ویولن و ویولن سل گوش دهید

شما وقتی یک ساز را انتخاب می کنید، از حالا تا آخر عمر با صدای آن همراه خواهید بود. وقتی که صدای یک ساز را با تمام وجود دوست داشته باشید، بهتر می توانید با سختی های مسیر یادگیری آن ساز کنار بیایید. پس بهتر است که قبل از اینکه ویولن یا ویولن سل را انتخاب کنید، به صدای هر دو گوش کنید و ببینید که با کدام صدا می توانید ارتباط بیشتری را برقرار کنید. اما به عنوان یک نکته کلی، خوب است این را بدانید که صدای ویولن سل خیلی بم تر از صدای ویولن است و در کل این دو جنس صدایی متفاوتی با هم دارند.

به قیمت ویولن و ویولن سل دقت کنید

اصولا قیمت ویولن سل به خاطر ابعاد بالایی که دارد، بیشتر از قیمت ویولن است. به این معنی که شما اگر به دنبال خرید ارزانترین مدل ویولن و ویولن سل باشید، با قیمت کمتری می توانید ویولن ارزان مورد نظرتان را خریداری کنید. البته مشخص است که یک سری از ویولن های حرفه ای قیمت بالاتری از ویولن سل های کم کیفیت و ارزان دارند. اما اگر کیفیت مشابهی را برای ویولن و ویولن سل مد نظر بگیریم، اصولا قیمت ویولن ارزانتر از ویولن سل است.

به تفاوت تعداد نوازندگان ویولن و ویولن سل دقت کنید

اگر شما ساز ویولن سل را برای یادگیری انتخاب کنید، رقیبان کمتری دارید. به این معنی که شما با تلاش برای یادگیری ویولن سل شانس زیادی برای این دارید که در شهر خودتان مطرح شوید و در ارکسترهای موسیقی راه پیدا کنید. البته این مورد را هم باید مد نظر داشته باشید که تعداد نوازندگان ویولن سل در هر ارکستر کم است. اما از آن طرف با اینکه رقابت در ویولن زیاد است، اما ویولنیست های بیشتری برای شرکت در هر ارکستر مورد نیاز هستند.

به علاقه خود برای تک نوازی یا گروه نوازی فکر کنید

 

با توجه به گستره صوتی ویولن و جنس صدای آن، ملودی های مختلفی برای تک نوازی ویولن وجود دارد. در نتیجه اگر شما نوازندگی ویولن را یاد بگیرید، می توانید راحت تر تک نوازی کنید. در صورتی که برای نوازندگی ویولن سل در خیلی از اوقات به همراهی سازهای دیگر نیز نیاز دارید.

از شدت سختی یادگیری ویولن و ویولن سل مطلع باشید

هر دو ساز ویولن و ویولن سل سازهای پیچیده ای هستند و یادگیری هر دو آن ها دشواری خاصی دارد. اما از آنجایی که فاصله انگشتان در ویولن سل بیشتر است، امکان فالش نواختن با ویولن سل کمتر است و در نتیجه خیلی از هنرجویان و نوازندگان معتقدند که یادگیری ویولن سخت تر از یادگیری ویولن سل است.

 

سخن پایانی

در نهایت اینکه باید این مورد را مد نظر داشته باشید که حمل کردن ویولن با توجه به ابعاد کوچکش، خیلی راحت تر از حمل ویولن سل است. پس اگر می خواهید مدام سازتان را جا به جا کنید و در هر محفلی قادر به نوازندگی باشید، ساز ویولن برای شما مناسب تر است. با همه این اوصاف انتخاب شما کدام ساز است؟ شما می خواهید نوازندگی ویولن را یاد بگیرید یا نوازندگی ویولن سل را؟

Open chat