برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

ویولن و ویولا چه فرقی با هم دارند؟

تفاوت های ویولن و ویولا

اگر شما هم به تازگی با ویولا آشنا شده اید و حالا می خواهید بدانید که ویولن و ویولا دقیقا چه تفاوت هایی با هم دارند، با هم همراه باشید. در ادامه با هم درباره اصلی ترین تفاوت های ویولن و ویولا صحبت می کنیم تا شما هم بیشتر با ساز ویولا آشنا شوید.

تفاوت سایز ویولن و ویولا

یکی از مشخص ترین تفاوت های ویولن و ویولا این است که ویولن از ویولا کوچکتر است. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، یک ویولن بزرگسال یعنی یک ویولن 4/4 طولی معادل 36 سانتی متر دارد. در صورتی که یک ویولا بزرگسال بین 38 تا 41 سانتی متر طول دارد. با این حساب اگر شما به یک ویولن و یک ویولا نگاه کنید، به راحتی می توانید آن ها را از نظر بصری از یکدیگر تشخیص دهید.

سایز-ویولن-و-ویولا

تفاوت نت های ویولن و ویولا

جالب است بدانید که نوازنده های ویولن و ویولا از یک مدل نت استفاده نمی کنند. اگر به نت های ویولن نگاه کنید، می بینید که در ابتدای نت ها یک سرکلید به نام کلید سل درج شده است. اما در مورد نت های ویولا قضیه متفاوت است و در ابتدای نت های ویولا سرکلید دیگری به نام کلید دو به چشم می خورد و در نتیجه ترتیب نت ها روی خطوط حامل نت های ویولن با ویولا متفاوت است. در نتیجه این تغییر نتی که روی خط وسط حامل قرار می گیرد، در ویولن نت سی و در ویولا نت دو خوانده می شود و بقیه نت ها نیز به همین ترتیب در ویولن با ویولا متفاوت هستند.

سرکلید-ویولن-و-ویولا

تفاوت آرشه ویولن و ویولا

اگر به پاشنه آرشه یعنی پایین ترین قسمت آرشه در ویولن و ویولا نگاه کنید، می بینید که اولا پاشنه آرشه ویولا کمی سنگین تر از پاشنه آرشه ویولن است و دوما اینکه بعضی از آرشه های ویولا را به گونه ای می سازند که قسمت پایینی آن ها یا در واقع پاشنه آن ها حالت منحنی داشته باشد.

آرشه-ویولن-و-ویولا

تفاوت سیم های ویولن و ویولا

سیم های ویولن و ویولا را روی نت های مختلفی کوک می کنند. سیم های ویولن کلاسیک روی نت های می، لا، ر و سل کوک می شوند. در صوتری که سیم های ویولا روی نت های لا، ر، سل و دو کوک می شوند. این یعنی بم ترین نت ویولا از بم ترین نت ویولن بم تر است.
امیدوارم که با خواندن این مطلب با تفاوت های اصلی ویولن و ویولا آشنا شده باشید. مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:

چند مدل ویولن داریم؟

حقایق بسیار جالب و عجیب درباره ویولن

Open chat