برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه تغییر پوزیسیون ویولن را بهتر انجام دهیم؟

نکات مهم برای تغییر پوزیسیون دست چپ در نوازندگی ویولن

 

همان طور که می دانید شما برای نواختن بعضی از قطعه ها نیاز به این پیدا می کنید که پوزیسیون دست چپتان را تغییر دهید و دستتان را روی فینگر برد از حالت عادی جلوتر بیاورید. اگر شما هم به تازگی تغییر پوزیسیون در نوازندگی ویولن را یاد گرفته اید و احساس می کنید که هنوز تغییر پوزیسیون برایتان سخت است، این مطلب را از دست ندهید. در ادامه می خواهم یک سری راهکار ساده برای تقویت تکنیک های تغییر پوزیسیون دست چپ در نوازندگی ویولن را به شما یاد دهم. با من همراه باشید.

 

درست نگه داشتن ویولن

برای اینکه بتوانید راحت تر و به شکل صحیح تری تغییر پوزیسیون دست چپ را انجام دهید، باید اول از همه به این توجه کنید که ویولن را درست نگه داشته باشید. برای اینکه در زمان تغییر پوزیسیون دست چپ در حین نوازندگی ویولن با مشکل مواجه نشوید، باید اطمینان حاصل کنید که ویولن فقط و فقط توسط سر و شانه تان نگه داشته شده است و دست چپتان کاملا آزاد است. نکته اینجاست که نباید وزن ویولن توسط دست چپ نگه داشته شده باشد. چراکه در این صورت دست چپ شما نمی تواند آزادانه حرکت کند و تغییر پوزیسیون را انجام دهد.

حرکت دادن کل دست

یادتان باشد که برای تغییر پوزیسیون دست چپ در نوازندگی ویولن باید کل دستتان به همراه انگشت شستتان حرکت کند. حتما به این نکته توجه کنید و اگر دیدید که در زمان تغییر پوزیسیون دست چپ انگشت شستتان در قسمت ابتدایی جا می ماند یا کاملا جلو نمی آید، سعی کنید که این مشکل را حل کنید. لازم به ذکر است که معمولا وقتی وزن ویولن روی دست چپ است، این اتفاق رخ می دهد. برای حل آن کافی است که اول مطمئن شوید که ویولن را درست نگه داشته اید و بعد سعی کنید که حرکت دادن دستتان به سمت جلو و عقب را تمرین کنید و هر دفعه مطمئن شوید که کل دستتان با هم جلو و عقب می رود و انگشت شست با انگشت های دیگرتان همراه است.

چک کردن صدای نت ها

برای اینکه نت هایی که در پوزیسیون های بالاتر اجرا می کنید فالش نباشند، باید حتما تمرینات گام نوازی در پوزیسیون های مختلف را انجام دهید. شما باید در زمان اجرای نت ها در پوزیسیون های بالاتر، صدای هر نت را با نت هایی که قبلا می شناختید، مقایسه کنید و سعی کنید که فالشی هایتان را در نوازندگی ویولن به حداقل برسانید.

مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما مفید هستند:

چگونه لرزش آرشه روی ویولن را کم کنیم؟

راهنمای تصویری صحیح گرفتن ویولن

Open chat