برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه ریتم موسیقی را رعایت کنیم؟

راهکارهای بهبود وزن خوانی و رعایت ریتم در موسیقی

یکی از مشکلاتی که خیلی از هنرجویان ویولن و همین طور هنرجویان سازهای دیگر با آن مواجه می شوند، این است که در حین اجرای یک قطعه یا یک آهنگ ریتم را از دست می دهند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، با من همراه باشید تا چند راهکار ساده برای بهبود وزن خوانی و رعایت ریتم در موسیقی را به شما یاد دهم. البته این را بهتر است که در همین اول مطلب یادآور شوم که وزن خوانی و رعایت ریتم مثل هر مهارت دیگری در دنیای موسیقی نیاز به تمرین و تکرار دارد و شما باید حتما هر روز برای آن تمرین کنید تا بالاخره رعایت ریتم برایتان ساده تر شود.

ریتم-موسیقی

خواندن ریتم بدون اجرای نت ها

اولین کاری که شما باید آن را انجام دهید تا رعایت ریتم موسیقی برایتان ساده تر شود، این است که قبل از شروع تمرین یک قطعه، آن را وزن خوانی کنید. کاری که باید انجام دهید، این است که نت قطعه ای که مد نظرتان هست را جلوی رویتان بگذارید و بدون اینکه برای اجرای آن نت با ساز تلاشی کنید، سعی کنید که آن نت را با صدای خودتان بخوانید. برای این کار باید هر نت را به اندازه ارزشی که دارد، امتداد دهید و تصور کنید که قرار است نت ها را به جای ساز با زبان اجرا کنید. برای اینکه درگیر خواندن نت ها با نام اصلیشان نشوید، می توانید برای خواندن همه نت ها از یک کلمه مشخص مثل “دا”، “با” یا “لا” استفاده کنید.

وزن خوانی موسیقی

مثلا برای نت بالا می توانید بخوانید: دا، دا، دا | دا. نکته اینجاست که “دا” اولی و دومی را به ارزش نت سیاه، “دا” سومی را به ارزش نت سفید و “دا” چهارمی را باید به ارزش نت گرد یعنی 4 ضرب بکشید. کافی است که همین کار را با نت قطعه مد نظرتان انجام دهید و چند بار آن را بدون استفاده از ساز از اول تا انتها بخوانید.

استفاده از مترونوم برای وزن خوانی

مترونوم می تواند مثل یک معجزه عمل کند و به شما برای یادگیری هرچه سریع تر وزن خوانی و ریتم خوانی کمک کند. به شما توصیه می کنم که هر روز و هر روز از مترونوم استفاده کنید. هر وقت که سازتان را برداشتید و خواستید که شروع به تمرین کنید، مترونوم را هم روشن کنید و سعی کنید که مطابق با سرعتی که برای مترونوم در نظر گرفته اید، شروع به وزن خوانی کنید و نت ها را با همان سرعت اجرا کنید.

پا زدن در حین اجرای نت ها

کار دیگری که باید انجام دهید، این است که چه در حین وزن خوانی و چه در حین نوازندگی پا بزنید و سعی کنید که همراه با مترونوم، پای خود را هم هماهنگ کنید. اگر احیانا پا زدن برایتان سخت است، بهتر است که مطلب “آموزش ضرب پا” را از وب سایت شادرنگ مطالعه کنید. اگر مدام در حین گوش دادن به صدای مترونوم و نوازندگی از پا زدن نیز استفاده کنید، پای شما تقویت می شود و کار به جایی می رسد که حتی بدون مترونوم هم می توانید ریتم را نگه دارید و برای همیشه مشکل رعایت ریتم موسیقی برایتان حل می شود.

راستی اگر شما هم راهکار دیگری برای بهبود رعایت ریتم در ذهن دارید، با من در بخش نظرات در میان بگذارید.

مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برایتان جالب هستند:
چگونه فالشی انگشت چهارم در ویولن را از بین ببریم؟
اپلیکیشن های رایگان برای یادگیری نت های موسیقی

Open chat