برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه یک آهنگ جدید ویولن را تمرین کنیم؟

راه و روش درست تمرین یک آهنگ جدید ویولن

حقیقت این است که بارها و بارها نواختن یک قطعه جدید نمی تواند روش خوبی برای یادگیری آن باشد. البته شاید این روش در سال های اول یادگیری ویولن پاسخگو باشد، اما وقتی که قطعات سنگین تر و سخت تر می شوند، دیگر تمرین آن ها با این روش نمی تواند شما را خیلی موفق کند. اما سوال این است که پس چگونه باید یک آهنگ جدید ویولن را تمرین کرد؟ من امروز می خواهم به شما بگویم که چگونه باید این کار را انجام دهید. پس با من همراه باشید تا روش درست تمرین یک آهنگ جدید ویولن را با هم بررسی کنیم.

تمرین آهنگ جدید با ویولن

قدم اول: پیدا کردن یک نت مناسب برای آهنگ مورد نظر

اول از همه شما باید یک نت مناسب برای آهنگی که مد نظر دارید پیدا کنید تا هم آرشه کشی خوبی داشته باشد و هم انگشت گذاری و گام آن مناسب باشد. یادتان باشد که معمولا برای آهنگ های معروف نت های مختلفی نوشته شده اند و شما باید با توجه به سطحی که دارید، مناسب ترین آن ها را برای تمرین و نواختن انتخاب کنید.

قدم دوم: گوش کردن به فایل های صوتی موجود از آن آهنگ

نکته دیگری که باید از آن مطلع باشید، این است که هرچقدر بیشتر به فایل صوتی یک آهنگ گوش دهید، بهتر می توانید آن را بنوازید. کاری که باید انجام دهید، این است که به فایل صوتی آن آهنگ گوش دهید تا شکل درست نواختن آن دستتان بیاید و بهتر بتوانید آن را تمرین کنید و در نهایت به شکل بهتری آن را اجرا کنید.

قدم سوم: تمرین آرام آهنگ و پیدا کردن بخش های سخت آن

یکی دیگر از نکاتی که برای تمرین آهنگ جدید ویولن باید مد نظر داشته باشید، این است که شما یک قطعه جدید را باید در ابتدا خیلی آرام بنوازید. پس بهتر است که عجله را کنار بگذارید و سعی کنید که با خونسردی کامل آن آهنگ را تمرین کنید و با یک مداد قسمت های سخت آن را علامت بزنید.

تمرین آهنگ ویولن

قدم چهارم: پیدا کردن تمرین ها، گام ها و اتودهای متناسب با آن آهنگ

توصیه من به شما این است که قبل از تمرین یک آهنگ جدید، حتما گام و آرپژ مربوط به آن قطعه را بنوازید. سپس با نگاه به قسمت های سختی که در مرحله قبل آن ها را علامت گذاری کرده اید، ببینید که چه تمرین های تکنیکی می تواند به شما در بهتر نواختن آن آهنگ کمک کند. سپس همان تمرین ها را انجام دهید تا قدرت نوازندگی شما برای آن آهنگ جدید بیشتر شود.

قدم پنجم: تمرین بخش های مختلف آهنگ به صورت جداگانه

یکی از مهمترین مواردی که باید مد نظر داشته باشید، این است که شما نباید چندین و چند بار کل آهنگ را از ابتدا تا انتها بنوازید. بلکه باید بخش های مختلف و میزان های مختلف آن را به صورت جداگانه تمرین کنید.

قدم ششم: تمرین کل قطعه به صورت یکجا

وقتی که تمامی پنج مرحله اول را برای تمرین آهنگ جدید ویولن انجام دادید و توانستید مشکلات خود در بخش های مختلف آن آهنگ را حل کنید، وقتش رسیده که به کل آهنگ به شکل یک مجموعه نگاه کنید و کل آن را به صورت یکجا تمرین کنید. در این مرحله باید به احساس آهنگ و فراز و فرودهای آن نیز توجه کنید تا بتوانید کل قطعه را به شکل مطلوبی بنوازید.
در نهایت اینکه شما باید تمامی این مراحل را چندین و چند بار تکرار کنید تا در نهایت آهنگ شما آماده اجرا شود. برای همه شما عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما هم جالب هستند:

چگونه با تمرین کم ویولن بهترین نتیجه را بگیریم؟

چگونه مراقب ویولن خود باشیم؟

Open chat