برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

گام موسیقی چیست و چرا باید آن را تمرین کنیم؟

آشنایی با گام موسیقی

 

آیا شما می دانید که گام در موسیقی به چه معناست؟ آیا می دانید که گام های موسیقی چه انواعی دارند؟ آیا می دانید که چرا استادان موسیقی تا این اندازه بر روی تمرین گام تاکید می کنند؟ آیا می دانید که تمرین گام موسیقی به چه دردی می خورد؟ با من همراه باشید تا همه این موارد را با هم بررسی کنیم.

گام موسیقی چیست؟

اگر شما از هر نت موسیقی شروع کنید و به ترتیب هشت نت را بشمارید، دوباره به همان نت می رسید. مثلا اگر از نت دو شروع کنید و هشت نت را بشمارید، دوباره به همان نت می رسید. برای اینکه کامل این موضوع را متوجه شوید، بهتر است که این کار را با هم انجام دهیم. بیایید با هم از نت دو تا نت دو را بخوانیم: دو- ر- می- فا- سل- لا- سی- دو. همان طور که می بینید که نام نت اول “دو” و نام نت آخر نیز “دو” است. نت هشتمی که دقیقا همنام نت اول است، به اندازه یک فاصله هشت تایی یا در واقع یک اکتاو با نت اول فاصله دارد. در دنیای موسیقی اگر شما از هر نت شروع به خواندن یا نواختن کنید و دوباره به همان نت برسید، به اصطلاح می گویند که شما نت های یک گام را خوانده اید یا نواخته اید. البته ساختن گام به همین سادگی ها هم نیست و شما باید یک اصول و قواعد خاصی را برای ساخت گام ها به کار بگیرید تا بتوانید گام های مختلف را بسازید. در ادامه سعی می کنم که بیشتر و دقیق تر در این باره به شما توضیح بدهم.

گام موسیقی

گام موسیقی چه انواعی دارد؟

نکته مهمی که باید درباره گام های موسیقی بدانید، این است که نت های هر گام باید یک نسبتی با هم داشته باشند تا بتوان به آن ها در کنار هم عنوان یک گام را داد. در واقع برای ساخت هر گام موسیقی باید مطابق یک فرمول خاص عمل کرد تا قرارگیری نت ها در کنار هم مفهوم پیدا کند و بتوان گفت که هشت نتی که در کنار هم قرار گرفته اند، یک گام است. به عبارت دیگر باید هر نت نسبت به نت قبلیش یک فاصله مشخصی داشته باشد و با قاعده و قانون ساخت گام هماهنگی داشته باشد تا بتوان به آن عنوان گام موسیقی را داد. مثلا ممکن است که در یک گام یک نت مشخص را دیز یا بمل کنیم (در اصطلاح آن نت را نیم پرده بالاتر یا پایین تر ببریم) تا نسبت های نت ها درست شود و گام به شکل درستی شکل بگیرد. حالا نکته اینجاست که با توجه به نسبتی که نت های مختلف در یک گام نسبت به هم دارند، نوع آن گام مشخص می شود. در کل خوب است این را بدانید که گام های موسیقی به دو نوع گام های ماژور و گام های مینور تقسیم می شوند و تقسیم بندی آن ها دقیقا بر همین اساس انجام می شود.

چرا باید گام های موسیقی را تمرین کنیم؟

هر آهنگ و هر قطعه ای بر اساس یک گام موسیقی تنظیم می شود و این بدین معنی است که وقتی شما می خواهید نواختن یک آهنگ را یاد بگیرید، باید بدانید که نت ها در آن گامی که آهنگ بر اساس آن نوشته شده، چه نسبتی با هم دارند و برای مثال کدام نت در آن آهنگ دیز، بمل یا بکار است. با این حساب اگر شما گام های موسیقی مختلف را جداگانه تمرین کنید، بعدا برای یادگیری یک آهنگ دیگر نیازی ندارید که فکر کنید که در گام مربوط به آن جای نت ها بر روی سازتان کجاست. مخصوصا اگر ساز شما ویولن است، موضوع تمرین گام موسیقی برایتان بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. چراکه شما با تمرین گام موسیقی می توانید جای دقیق انگشت هایتان روی ساز را پیدا کنید و به کمک تمرین های گام، فالشی نوازندگیتان را به حداقل برسانید.

تمرین گام موسیقی

Open chat